משקפי שמש וראייה

 
משקפי שמש הפכו זה מכבר לפריט אופנה הכרחי בכל מלתחה, אך חשוב לזכור שמעבר לנראות שלהם, למשקפי שמש יש תפקיד קריטי בהגנה על העיניים והראייה. נגדיל ונאמר שמשקפי שמש לא איכותיים, שאינם מספקים הגנה מלאה מפני קרני השמש, פוגעים בעיניים. בעת הרכבת משקפי שמש, האישונים מתרחבים, ומאפשרים חדירה של קרינה מזיקה. משקפיים טובים מסננים את הקרינה המזיקה הזו.
 

מדוע קרני השמש מזיקות לעיניים

 
למעשה, ישנם שני סוגי קרניים: קרניים מסוג A , שאלו הם גלים קצרים, וקרניים מסוג B, שהם גלים ארוכים, שגורמים לכוויות בעור, הן קשורות להתפתחות סרטן העור ועלולות לפגוע גם בעיניים. כושר החדירה של קרני B גבוה יותר מכושר החדירה של קרני A. לפיכך, משקפי ראייה טובים צריכים לסנן קרניים מסוג A ו- B בשיעור של 99% ועד 100%.

קרינת השמש מסכנת את העיניים לא רק בשעת שיזוף, אלא בכל יציאה אל השמש, משום שקרני האור משתקפות מהמים, מהמדרכה, מהאדמה, מהשלג ועוד. לפיכך, חשוב להרכיב משקפי שמש איכותיים בכל יציאה לשמש, גם אם מדובר בהליכה קצרה לעבודה. כמו כן, שיזוף במכון מצריך שימוש במשקפי שמש, המסננים את האור האולטרה-סגול המזיק.
 
משקפי שמש
 

מודעות להגנת העיניים

 
בציבור קיימת מודעות גבוהה לחשיבות ההגנה של העור מהשמש, אך משקפי שמש עדיין נתפסים יותר כפריט אופנה מאשר כפריט הגנה בעל השלכות בריאותיות. חשוב לזכור ששכבת האוזון מתדלדלת, ובכך האנשים נחשפים יותר ויותר לקרינה מזיקה.
 

נזקי העיניים כתוצאה מחשיפה לשמש

 
השמש גורמת לבעיות זמניות או קבועות בעיניים, ובהן:
כוויות – הכוויה פוגעת בקרנית, והיא מאוד כואבת. כוויות מהשמש מופיעות הרבה פעמים אחרי שיזוף בים או סקי, שאלו הם מקומות שבהם העיניים נחשפות לקרינת השמש. אין להביט באופן ישיר על השמש! פעולה כזו עלולה לפגוע בראייה באופן קבוע.

פטריגיום – חשיפה לשמש עלולה ליצור מצב של היווצרות רקמה על פני העין, שחוסמת את הראייה, כאשר הסרתה אפשרית רק בניתוח.

קטרקט – מחלה זו היא תוצאה של חשיפה לשמש במשך שנים רבות, והיא באה לידי ביטוי בעכירות של עדשת העין. מעבר לזאת, החשיפה לשמש מסוכנת במיוחד לאנשים שעברו ניתוח קטרקט, וזאת בשל היכולת המוגבלת של העדשה המלאכותית בעין לסנן קרינה.

ניוון מקולרי – מחלה זו מתייחסת למקולה, שהינה האזור המרכזי של הרשתית. פגיעה במקולה היא הסיבה העיקרית לעיוורון, כאשר רוב הסובלים ממנה חצו את גיל ה- 50. נמצא קשר בין הניוון המקולרי לבין חשיפה לשמש.

סרטן – סרטן העפעפיים והעור נגרם בין היתר עקב נזקי השמש.

להלן כמה דברים חשובים שכדאי לבחון בעת רכישת משקפי שמש:
  • תוודאו שעל המשקפיים יש תווית המאשרת שהם מסננים 99% - 100% של קרני A ו- B.
  • גודל המשקפיים צריך להיות מספיק גדול כדי לחסום כניסה של קרניים מלמעלה ומלמטה.
  • סוג המשקפיים צריך להתאים לסוג הפעילות. כך למשל, יש משקפי שמש ייעודיים לפעילות ספורטיבית, שמונעים נפילה ותזוזה של המשקפיים בשעת פעילות.
  • העדשות צריכות להיות מקוטבות למניעת סנוור.
  • צבע העדשה לא משנה, מה שמשנה זה מידת סינון הקרינה.
  • מחיר יקר אינו מבטיח איכות טובה של העדשה.
  • עדיף לקנות משקפי שמש בחנויות האופטיקה והאופטומטריה.
 

משקפי ראייה

 
אופטיקה הרצל מעמידה לרשותכם מבחר מרשים של מסגרות למשקפיים, מתוצרת בתי האופנה המובילים מאירופה, ובדגש על אנגליה, איטליה צרפת ואוסטריה. שלל הדוגמאות כוללות סגנונות, גדלים וצבעים שונים, המתאימים לכל מבנה פנים, לכל טעם ולכל כיס. כאן תמצאו סטנדים של משקפיים בסגנונות קלאסיים וסולידיים לצד דגמים מודרניים מפתיעים, שפורצים את גבולות הדמיון. בואו, תמדדו ותבחרו את הזוג שמתאים לכם בצורה הטובה ביותר.